а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кретенизам

(едн.) кретенизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Болест кај која доаѓа до раѓање на лица со умствена заостанатост и физичка закржлавеност.
Англиски: cretinism Албански: kretenizëm
Употреба: Медицина
2. бесмислица, глупост
Англиски: nonsense Албански: marrëzi, budallallëk
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи