а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кресок

мн. кресоци
Вид збор: Именка, машки род
Глас на крескање.
Англиски: scream
Примери:
Кресок го расцепи небото.
Се разнесе кресок на сојка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи