а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кресне

креснат; кресни, креснете; креснав, креснаа; креснал; креснат; (ќе) креснев, (ќе) креснеа; (ќе) креснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54873
1. креска
Албански: shkrep
2. Чкрапне cо кремен, cо запалка, со кибрит за да запали огин.
Албански: shkrep
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК