а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креслив

кресливиот
Вид збор: Придавка
крескав
Примери:
Кресливи извици.
Изведенки
кресливо прил.
Пример: Вика кресливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи