а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креска

крескаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14575
1. За птици - испушта остар, висок и рапав глас.
Англиски: shriek Албански: sokëllij
Примери:
Галебите крескаат.
2. Вика со висок, пискав или засипнат глас.
Англиски: shriek, cackle Албански: sokëllij, piskas
Примери:
Креска како мало дете.
Се лутеше и крескаше.
Изведенки
крескање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК