а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крескав

крескавиот
Вид збор: Придавка
За звук и глас - што е продорен, висок и рапав.
Примери:
крескав глас
Изведенки
крескаво прил.
Пример: Крескаво зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи