а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепост

мн. крепости
Вид збор: Именка, женски род
1. тврдина, кале
Англиски: fortress Албански: kala, fortesë
Примери:
Царот гледаше од ѕидините на крепоста.
Војската ја сардиса крепоста.
2. поддршка, моќ
Англиски: support Албански: përkrahje, forcë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Организацијата е крепост на народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи