а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепосништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 46181
Општествено уредување во царска Русија во кое селанецот е прикрепен кон земјата и зависи од господарот.
Англиски: serfdom
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК