а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепок

крепкиот
Вид збор: Придавка
Што е физички јак, цврст, силен, здрав.
Англиски: robust
Примери:
крепко здравје, крепки чекори
Изведенки
1. крепко прил.
Пример: Крепко чекори.
2. крепкост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи