а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепне

крепнат; крепни, крепнете; крепнев, крепнеа; крепнел; крепнет; крепнејќи; крепнав, крепнаа; крепнал; крепнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30694
јакнее, зацврснува
Англиски: strengthen
Примери:
Децата раснат и крепнат.
Изведенки
крепнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК