а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепи

крепат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. потпира, придржува
Англиски: support Албански: përkrah
Примери:
Го дигнаа и го крепеа болниот во собата.
2. Поднесува, издржува определена тежина.
Англиски: bear Албански: mbaj
Примери:
Столбовите го крепат покривот.
3. поддржува, штити
Англиски: support Албански: përkrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Роднините го крепат во животот.
4. (се крепи) Се потпира на нешто за да стои.
Англиски: support Албански: mbështetet
Примери:
Старецот се крепи cо стапче.
5. (се крепи) Се поддржуваат еден со друг.
Англиски: support Албански: përkrahen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се крепиме еден со друг.
6. (се крепи) издржува, истрајува
Англиски: endure Албански: duroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бабата cе крепи.
Човек со надежта cе крепи.
Изведенки
крепење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи