а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крепа

мн. крепи
Вид збор: Именка, женски род
1. Парче од карпа, камен.
Англиски: rock Албански: shkëmb
Примери:
Децата си играа со крепи.
Седна на високата крепа.
2. Што личи на откршен камен, на карпа.
Англиски: hunk Албански: copë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Извадивме толкави големи крепи мед од улиштето.
Грабнал една крепа сирење.
3. тежина
Англиски: weight Албански: peshë, rëndësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми падна крепа од срцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи