а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креол

мн. креоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Потомок на европските колонизатори во Латинска Америка.
Англиски: Creole Албански: Kreol
Употреба: Геологија
2. Потомок од мешовит брак меѓу бела и обоена раса.
Англиски: Creole Албански: kreol
Употреба: Географија
Изведенки
1. креолка ж.
мн. креолки
2. креолски прид.
креолскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи