а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крене

кренат
Вид збор: Глагол, свршен
дигне
Англиски: lift
Изрази
Се кренал од мртвите - се накренал, заздравел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи