а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крем

мн. кремови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24564
1. Кашеста смеса за обложување торти и слатки.
Англиски: cream Албански: krem
Употреба: Гастрономија
Примери:
чоколаден крем
2. Козметичка маст за разни козметички третмани на кожата.
Англиски: lotion Албански: kremë
Примери:
крем за лице
крем за раце
3. Маст за кожена облека и обувки.
Англиски: polish Албански: krem, lustër
Примери:
крем за чевли
4. Највисок, најодбран слој во општеството.
Англиски: cream Албански: krem, elitë
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Го покани кремот на градот на вечера.
Изведенки
крем прид.
Пример: крем-боја