а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кремниса

кремнисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Турне некого од голема височина или во голема длабнатина, во бездна.
Англиски: plummet Албански: shtyj, përplas
Примери:
Го кремнисале човекот во некој дол.
2. (се кремниса) Падне од височина.
Англиски: plunge Албански: bie nga lartësia
Примери:
Пијан се кремнисал од мостот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи