а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кремењак

мн. кремењаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Одделен кремен камен.
Англиски: flintstone Албански: gurzjarri
Употреба: Геологија
2. Каменито место, камењар.
Албански: vend gurorë
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи