а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кремен

мн. кремени
Вид збор: Именка, машки род
Многу тврд камен што пушта искри при удар.
Англиски: flintstone
Употреба: Минералогија
Примери:
Запали оган со кремен.
Направи плочник од кремен.
Изведенки
кременче ср.
мн. кременчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи