а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кременарка

мн. кременарки
Вид збор: Именка, женски род
Старинска пушка во која барутот се пали со искра од кремен.
Примери:
Од дедо му чуваше пушка кременарка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи