а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крема

Види и: крем (м.)
мн. креми
Вид збор: Именка, машки род
крема
Англиски: cream
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги ги истрив рацете со крема.
Изведенки
кремаст прид.
кремастиот
Што е со крем-боја.
Пример: кремаст тепих
FlexiMac
 менување на македонски глаголи