а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредо

мн. креда
Вид збор: Именка, среден род
1. Исповед, симбол на верата, „верују“.
Латински: credo Англиски: creed Албански: kredo, besim
Употреба: Религија
2. Уверувања, принципи, начела искажани во кратка и јасна формулација.
Англиски: belief Албански: besim, dogmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа е моето кредо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи