а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кредит

мн. кредити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5960
1. Давање пари, стоки и сл. на користење за определено време и со определена камата.
Англиски: loan Албански: hua, kredi
Употреба: Економија
Примери:
Краткорочен кредит.
Потрошувачки кредит.
Станбен кредит.
2. Сума што му се става некому на располагање за определени цели.
Англиски: loan Албански: kredi, huazim
Употреба: Економија
Примери:
Владата ќе додели земјоделски кредити.
3. Доверба што ја ужива некој во поглед на извршувањето на своите обврски.
Англиски: credit Албански: kredi, besim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Партиите веќе немаат политички кредит кај народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК