а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креден

Види и: креда (ж.)
кредни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на креда, што е од креда.
Примери:
Кредна прашина.
2. Што се однесува на геолошкиот период креда.
Англиски: cretaceous
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи