а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креденец

мн. креденци
Вид збор: Именка, машки род
Орман наменет за кујна, за трпезарија.
Англиски: credenza
Примери:
Ги нареди чашите во креденецот.
Изведенки
креденче ср.
мн. креденчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи