а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креда

мн. креди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13122
1. Вид бел, мек варовник што се користи во индустријата; калциев карбонат.
Англиски: chalk Албански: shkumës
Употреба: Хемија
2. Обликувано парче од таков варовник што служи за пишување и цртање.
Англиски: crayon Албански: shkumës
Примери:
Училишна креда.
3. Третата и последна етапа од мезозојската ера на Земјата.
Англиски: Cretaceous period Албански: periudha e shkumsit
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК