а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кревок

кревки
Вид збор: Придавка
1. За растение - лесно кршлив.
Англиски: tender Албански: i thyeshëm
Примери:
кревки гранки
кревка зелка
2. За месо - нежилаво, лесно за варење и за јадење.
Англиски: tender Албански: i lehtë
Примери:
кревко јагнешко
кревко пиле
3. нежен, слаб
Англиски: frail Албански: i brishtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
кревка девојка
кревко здравје
Изведенки
кревкост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи