а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креационизам

(едн.) креационизам
Вид збор: Именка, машки род
1. Верување дека Господ то створил светот.
Англиски: creationism Албански: kreacionizëm
Употреба: Религија
2. творештво
Албански: kreacionizëm, krijimtari
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Слободата на медиумите е сè, алфа и омега на политичкиот креационизам од кој се раѓа политичката култура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК