а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креатура

мн. креатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15257
Ништожно, бедно, неспособно, недораснато лице.
Англиски: creature
Примери:
Со таква креатура тешко може да се соработува.
Нека не cе клешти оваа бедна креатура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК