а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креатор

мн. креатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13216
Тој што создава.
Англиски: creator
Примери:
Елена е најдобриот моден креатор во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК