а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

креативен

креативниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5827
Творечки, што твори, што создава.
Англиски: creative
Примери:
Креативен дух.
Креативан чин.
Креативен пристап.
Изведенки
1. креативно прил.
Пример: Пишува креативно.
2. креативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК