а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крди

крдат
Вид збор: Глагол, несвршен
За крдар - ги поминува под сенка најголемите горештини од денот.
Примери:
Овците крдеа во долот.
Изведенки
крдење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи