а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвјоса

крвјосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48795
1. Окрвави, се облие со крв.
Англиски: bleed Албански: gjakos
Примери:
Му го крвјоса увото на коњот.
2. зацрви, зарумени
Англиски: redden Албански: skuqem
Примери:
Очите му крвјосале од лутина.
3. (се крвјоса) Стане крвав, е црвен како крв.
Англиски: redden Албански: kuq si gjaku
Примери:
Се крвјоса во лицето.
Изведенки
1. крвјосува несв.
крвјосуваат
2. крвјосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК