а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвјосан

крвјосаниот
Вид збор: Придавка
Што е окрвавен, што е зацрвенет.
Англиски: bloody
Примери:
крвјосано сечило, крвјосани очи
крвјосано сонце
Изведенки
1. крвјосано прил.
Пример: Гледа крвјосано.
2. крвјосаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи