а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвоток

мн. крвотоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21015
Кружно движење на крвта преку срцето и крвните садови.
Англиски: cardiovascular system Албански: qarkullim gjaku
Употреба: Анатомија
Примери:
Спортистите немаа проблеми cо крвотокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК