а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвопролевање

мн. крвопролевања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20009
Пролевање крв, масовно убивање.
Англиски: bloodshed
Примери:
Битката донесе крвопролевање.