а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крволочен

крволочниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14818
1. Што е жеден за пролевање крв и за убиства.
Англиски: bloodthirsty Албански: i egër, mizor, gjakpirës
Примери:
крволочен убиец
крволочна војска
2. Што убива за да се храни од месото на жртвата.
Англиски: bloodthirsty Албански: gjakatar
Примери:
крволочен волк
крволочни ѕверови
3. Што изразува крволочност.
Англиски: bloodthirsty Албански: gjakpirës
Примери:
крволочен крик
крволочен порив
Изведенки
1. крволочно прил.
Пример: крволочно гледа, крволочно напаѓа
2. крволочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК