а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвожеден

крвожедниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20562
крволочен
Англиски: bloodthirsty
Изведенки
1. крвожедно прил.
Пример: Крвожедно пресудува.
2. крвожедност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК