а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крводарител

мн. крводарители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30280
Лице што дава крв за трансфузија.
Англиски: blood donor
Употреба: Медицина
Изведенки
1. крводарителски прид.
крводарителскиот
2. крводарителство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК