а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвно

Вид збор: Прилог
Ранг: 25500
1. со крв, по крв
Примери:
Фамилиите крвно се измешаа.
2. крваво, луто, непомирливо
Англиски: deadly
Примери:
Крвно скарани.
3. Силно, многу јако.
Англиски: bloody
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крвно прирасна за таа мисла.
Крвно се заинтересира за девојката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК