а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвнички

крвничкиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на крвник.
Англиски: gory
2. Што му припаѓа на крвник.
Примери:
крвнички јатаган, крвничко јаже
Изведенки
крвнички прил.
Пример: Крвнички го удри по грбот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи