а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвнина

мн. крвнини
Вид збор: Именка, женски род
1. крвопролевање, убиство
Англиски: bloodshed Албански: gjakderdhje
Примери:
Втасаа cо пушки в раце готови за крвнина.
2. Крвна одмазда.
Англиски: vendetta Албански: gjakmarrje
3. Надоместок за извршено убиство.
Англиски: reparation Албански: hakmarrje
Примери:
Измирува крвнина.
Наплатува крвнина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи