а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крви

(се) крват
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23917
Се тепа, крваво се кара со некого.
Англиски: fight
Примери:
Со години се крвеа за наследството.
Изведенки
крвење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК