а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крвавица

мн. крвавици
Вид збор: Именка, женски род
Вид колбас од свински ситнеж и засирена крв.
Англиски: black pudding Албански: lloj salsiçe derri
Употреба: Гастрономија
Примери:
Крвавиците беа убаво испржени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи