а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крај

Вид збор: Префикс
Ранг: 46386
Прв дел од сложенки со значење покрај, близу до.
Англиски: close Албански: buzë
Примери:
крајезерје, крајморје, крајречје
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК