а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крај

Вид збор: Предлог
Означува непосредна близина, соседство на еден предмет со друг.
Англиски: beside Албански: pranë
Примери:
Кај нас ѓубрето често се фрла крај патот.
Насадивме багреми крај новиот канал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи