а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крах

мн. крахови
Вид збор: Именка, машки род
пропаст, катастрофа, целосен неуспех
Англиски: crash Германски: Krach
Примери:
крах на финансискиот систем
морален крах
крах на стопанството
FlexiMac
 менување на македонски глаголи