а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кратошија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Сорта црно винска грозје.
Албански: lloj rrushi i zi për verë
Примери:
Ја ископачија кратошијата од лозјето.
2. Вино од сортата кратошија.
Албански: verë nga lloji kratoshia
FlexiMac
 менување на македонски глаголи