а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краток

кратки
Вид збор: Придавка
1. Мал по должина.
Англиски: short
Примери:
Кратка коса.
Краток говор.
2. Што трае малку време, што не трае доволно долго.
Англиски: short
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кратка пролет.
Краток ден.
Кратка приказна.
Краток натпревар.
3. Збиен, мал по обем.
Англиски: compact
Примери:
Краток расказ.
Краток филм.
Изрази
По кратка поcтапка - без многу размислување, одлучно.
Краток спој -допир, спој на спротивните водови на електрична струја.
Изведенки
кратко прил.
Пример: Отпоздрави кратко и излезе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи