а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краткотраен

краткотрајни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9910
Што трае кратко време.
Англиски: short lasting
Примери:
краткотраен ветер
краткотраен сон
Изведенки
1. краткотрајно прил.
Пример: Краткотрајно врне.
2. краткотрајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК