а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кратер

мн. кратери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17596
1. Отвор на врвот на вулкан низ кој излегува лава.
Англиски: crater Албански: krater, çarje
Употреба: Геологија
2. Јама во земјата направена од бомба, метеор и сл.
Англиски: crater Албански: krater
Примери:
Експлозијата направи огромен кратер на патот.
Изведенки
1. кратерче ср.
мн. кратерчиња
дем.
2. кратерски прид.
кратерскиот
Пример: Кратерски отвор.